Targi Edukacji Kulturalnej – zapisy na warsztaty
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach przygotowanych w ramach Targów Edukacyjnych Młodzi LUBią Kulturę, które odbędą się 21 listopada 2016 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Targi są częścią projektu Młodzi LUBią Kulturę realizowanego w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury.
FORMULARZ ZAPISU NA WARSZTATY – KLIKNIJ, ŻEBY ZAPISAĆ SIEBIE ORAZ SWOICH UCZNIÓW I UCZENNICE
OPISY POSZCZEGÓLNYCH WARSZTATÓW:
Ekslibris – wpisz się w historię Biblioteki (Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego); godz. 11:15 – 12:15.
Warsztat obejmuje przybliżenie uczestnikom 110-letniej historii WBP oraz prezentację najpiękniejszych ekslibrisów wykonanych dla Biblioteki. Efektem warsztatów i samodzielnej pracy uczestników będzie stworzenie projektu jubileuszowego ekslibrisu dla Biblioteki.
Przygotowane ekslibrisy zostaną wyeksponowane w westybulu Biblioteki (w galerii wystawienniczej) w roku 2017 w czasie obchodów jubileuszu Książnicy. Warsztat ma na celu poznanie historii jednej z najstarszych instytucji kulturalnych Lublina, zapoznanie się z bogatymi zasobami Książnicy w zakresie grafiki (w tym wybitnych twórców lubelskiego ekslibrisu, m.in. Tadeusza Budynkiewicza, Zbigniewa Jóźwika, Andrzeja Kota), a także pobudzenie wyobraźni młodych artystów i zainspirowanie ich do stworzenia książkowego znaku graficznego, łączącego historię i współczesność Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
Gardzienicki trening (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”); godz. 11:15 – 12:15.
Rozgrzewki ruchowe oparte na ¨ćwiczeniach wzajemnościowych”, praca z głosem i rytmem, bazująca na muzyce antycznej i tradycyjnej, nauka pieśni wielogłosowej, cheironomia – starogrecka sztuka gestu powiązanego ze słowem, zbiorowe etiudy teatralne. Grupa stworzy miniaturowy (do 5 minut) utwór sceniczny. W programie także: demonstracje technik aktorskich projekcja filmowa nt. dydaktyki w Teatrze ¨Gardzienice¨. Warsztaty przeznaczone dla osób powyżej 14 roku życia.
Krynoliny, tiurniury, gorsety, pantalony, jaskółki, cylindry…, czyli o modzie XIX wieku (Muzeum Zamoyskich w Kozłówce); godz. 11:15 – 12:15.
Na podstawie wykładu i prezentowanych plansz z rycinami, uczestnicy zajęć dowiedzą się jak zmieniały się trendy w dziewiętnastowiecznej modzie, co wypadało nosić, jakie dominowały materiały i kolory strojów. Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy, sprawdzając zdobyte wiadomości , przemienią się w kreatora mody i zaprojektują własną niepowtarzalną stylizację. Zajęcia kończą się pokazem prac i wręczeniem pamiątkowych dyplomów.
Lalki motanki (Muzeum Wsi Lubelskiej); godz. 11:15 – 12:15.
Zajęcia manualne wprowadzające w temat dzieciństwa na wsiach przedwojennych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym i jak bawili się ich rówieśnicy sprzed stu lat. Zajęcia mają charakter warsztatowy, dzieci i młodzież
z przygotowanych skrawków materiałów wykonają własnoręcznie tradycyjną laleczkę motankę.
Trening Kreatywności (Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”), godz. 12:30 – 13:30.
Zgadzasz się ze stwierdzeniem, że we współczesnym świecie liczy się innowacyjne podejście do problemów? Chcesz się dowiedzieć czym jest kreatywność i jak ją trenować? Chcesz poświęcić godzinę swojego czasu na dobrą zabawę i dużą dawkę śmiechu? Chcesz się otworzyć na nowe doświadczenia? Jeśli tak, to ten warsztat jest właśnie dla Ciebie.
Alef-Bet (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym), godz. 12:30 – 13:30.
Warsztaty połączone z wirtualnym spacerem po kazimierskim sztetl. Podczas warsztatów prowadzący zabierze uczestników w podróż w czasie. Poznacie zabytki kultury żydowskiej znajdujące się w miasteczku. Dowiecie się jak wyglądało życie codzienne w przedwojennym sztetl. Ponadto każdy uczestnik będzie miał okazję wykonać napisu w języku hebrajskim.
Giovani Gonnelli też tu był czyli akustyka palców (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym); godz. 12:30 – 13:30.
Każdy z nas dobrze wie, że patrzy się nie tylko oczami. Patrzymy na różne sposoby, w różnych kierunkach i bardzo często z różnymi efektami. W tym wypadku efekty są zawsze satysfakcjonujące, zaskakujące i interesujące, ponieważ opierają się na odmiennym oglądzie i postrzeganiu. Opierają się na doznaniach i wysiłku wewnętrznym. Bez powielania jakichkolwiek schematów. Wiedząc to wszystko postaramy się uruchomić indywidualne procesy wyczucia i czucia materiału jakim jest glina. Warsztaty będą w pełni poświęcone tej ciekawej materii. Przede wszystkim będą miały na celu stworzenie własnej autentycznej formy wypływającej z poza estetycznych czynników. Stworzenie koncepcji skrojonej na własną miarę i wedle własnej rzeczywistości. Myśl i język będą stanowić zasadnicze narzędzia. Stosując metodę wałkową (sznurkową), uczestnicy na podstawie własnych interpretacji i wyobraźni stworzą z gliny niewielką rzeźbę- przedmiot na zadany im temat.
Zdjęcia nie z aparatu, czyli skanografia w pigułce (Fundacja “5Medium”); godz. 11:15 – 12:15.
Podczas warsztatu będziemy używać nietypowych obiektów: warzyw, owoców, kwiatów oraz naszej kreatywności do stworzenia niezwykłych obrazów w procesie skanowania. Tworzenia sztuki za pomocą skanera wydaje się być proste i takie jest a my na warsztacie będziemy chcieli udowodnić, że daje przy tym bardzo fajne efekty. Zachęcamy uczestników warsztatów do przyniesienia ze sobą ciekawych, trójwymiarowych rzeczy, które moglibyśmy wykorzystać podczas warsztatu.
Średniowieczny Zamek Lubelski – jak zbudować rezydencję dla króla i rycerską twierdzę. (Muzeum Lubelskie w Lublinie), godz. 12:30 – 13:30.
Warsztaty poświęcone tajnikom średniowiecznego budownictwa obronnego. Uczestnicy po krótkim wprowadzeniu dotyczącym architektury dwóch najstarszych, zachowanych obiektów dawnego Zamku Lubelskiego (donżonu i Kaplicy Trójcy Świętej) będą mogli spróbować swoich sił w budowaniu królewskiej twierdzy przy użyciu nieco współcześniejszych materiałów, ale w zgodzie z poznanymi wcześniej regułami.
Język migowy (Fundacja Kultura Bez Barier) (12:30 – 13:30)
opis wkrótce
To będzie humanistyczna i bardzo entuzjastyczna opowieść o programowaniu wychodzącym poza schemat i stereotypowe myślenie. Programowanie jest dla każdego – nie zna płci, wieku, nie jest zarezerwowane dla jakiejś określonej grupy osób, nikogo nie wyklucza. Podczas warsztatów będzie okazja doświadczyć tego osobiście i przekonać się, czym jest myślenie programistyczne i że „nie taki diabeł straszny”. Uwaga! Wstęp na warsztaty tylko dla tych, którzy są gotowi na odkrycie, że programowanie jest fajne.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.