animacja kulturowa, więzi

 • Arteja - przez sztukę do samorozwojuArteja - przez sztukę do samorozwoju

  Arteja – ­ przez sztukę do samorozwoju

  Warsztaty skupione wokół rozwoju kreatywności prowadzone przez Jolantę Madej ­ artystę plastyka, pedagoga i arterapeutę. Pani Jolanta posiada doświadczenie w pracy z dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi. Program zawiera szereg zajęć plastycznych z elementami arterapii.

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • 02-test

  Co mówią sztućce – Savoir vivre przy stole

  Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak się dawniej jadało, czy sztućce zawsze były takie same, i czy zawsze ich używano. Co wolno robić przy stole, czy każde zachowanie jest właściwe. Dzieci będą miały okazję przekonać się czy znają wszystkie zasady savoir vivre przy stole, nauczą się nakrywania do stołu. Dodatkowo spacer po ekspozycji (prezentacja sreber stołowych, cukiernic i lichtarzy).

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • Colleen M, Hamsa

  Historia społeczności żydowskiej Kazimierza Dolnego

  Zwiedzanie ekspozycji oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, wprowadzenie w tematykę kultury żydowskiej poprzez zrozumienie pojęć z nią związanych jad, drajdel, filakterie, rodał. W czasie warsztatów uczestnicy samodzielne wykonają napisu (np. własne imię) przy użyciu alfabetu hebrajskiego.

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • Gunilla G, Sugar

  Jak to dawniej z cukrem bywało… Czyli o słodkościach pod kluczem.

  Opowiem wam słodką historię… Tak zaczyna się magiczna opowieść o drogocennym skarbie skrywanym w srebrnych szkatułkach Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Czy wiedza będzie kluczem do rozwiązania zagadki, co skrywało ich wnętrze?

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • muzeum-na-zamkuMuzeum

  Jak ubierano się w dawnej Polsce – strój rycerski i szlachecki.

  Zajęcia warsztatowe odbywające się w Kaplicy Trójcy Świętej i na wystawach muzealnych. W kaplicy zamkowej poszukiwanie portretów króla Jagiełły i zapoznanie z symboliką stroju królewskiego. Na wystawie militariów odnajdywanie ( z pomocą druków edukacyjnych ) elementów uzbrojenia rycerskiego, zaś na ekspozycji sztuki zdobniczej – elementów polskiego stroju kontuszowego. Następnie prezentacja multimedialna o historycznych ubiorach oraz prezentacja najstarszych tkanin ze zbiorów muzeum. W galerii malarstwa polskiego pokaz portretów ze szczególnym uwzględnieniem stroju dworskiego.

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • https://flic.kr/p/dYVP3F

  Muzyczne menu – odrestaurowana klasyka

  W zależności od tematu i zapotrzebowania od dwóch do czterech wykonawców( muzyków instrumentalistów lub śpiewaków) plus prowadzący. Spotkania muzyczne o charakterze aktywizującym, poprawiającym ogólny poziom wiedzy i kultury.
  Upowszechnienie fenomenu zjawiska muzycznego poprzez zaprezentowanie różnych odsłon kultury wysokiej w komunikatywny dla uczestników sposób. Współtworzenie przedsięwzięcia muzycznego –aktywizacja uczestników.

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • 01

  Praca z grupą młodzieżową – jak się do tego zabrać?

  Na warsztacie podjęta zostanie tematyka pierwszych kroków w pracy z grupą młodzieżową – specyfika tej grupy wiekowej, rekrutacja do działań młodzieżowych, zasady komunikacji i współpracy dorosłego prowadzącego z młodymi osobami oraz praktyczne wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, planując spotkania grupy.

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • Henry Burrows, dance!| źródło: flickr.com

  Śpiewać senior może. Śpiewaj i tańcz w każdym wieku

  Spotkania umuzykalniające. Dobra zabawa w grupie 20-25 osobowej poprzez – wykonywanie różnorodnych utworów oraz piosenek; pobudzenie oraz uzyskanie świadomości aparatu wykonawczego, ruch towarzyszący wykonaniu utworów aktywujący całe ciało.

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • missbossy, Messiah by Mendelssohn Choir & TSO|źródło: flickr.com

  Spotkania chóralne

  Chór Chłopięcy „Słowiki Lubelskie” zaprezentuje różnorodne utwory muzyczne polskich i obcych kompozytorów różnych epok. Zadanie ma na celu popularyzację bogactwa muzyki chóralnej oraz umożliwienie kontaktu z muzyką klasyczną. Ważnym aspektem zadania jest również edukacja odbiorców w zakresie kultury muzycznej, jak i samych chórzystów, którzy poprzez przygotowania do koncertów oraz same występy rozwijają swoją wiedzę, wrażliwość i możliwości wykonawcze.

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • P. Lucas, 33 Kazimierz Dolny|źródło: flickr.com

  Szlakiem Żydów kazimierskich

  W trakcie spaceru po Kazimierzu Dolnym można zdobyć wiedzę na temat życia codziennego społeczności żydowskiej Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Zapraszamy do zwiedzania zabytków kultury materialnej: apteki, synagogi, kirkutu, Domu Brombergów oraz jatki. W oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej dowiesz się co to jest balsaminka, hanukije, etrog, tefilin.

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • Karen Horton; IMG_1759| źródło: flickr.com

  Trzy wyznania

  Podczas zwiedzania wystawy oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Zapoznanie się z terminologią związaną z eksponatami: co to znaczy pacyfikał, monstrancja, lavabo, enkolpion, plakiety wotywne, czy ampułka; do czego, gdzie i kiedy były, lub są używane. Jak wygląda krzyż prawosławny i katolicki.

   BARDZO MŁODA KULTURA
 • 1495544972_h.png

  WARSZTATY HERALDYCZNE ABECADŁO

   Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym - Manufaktura Muzealna